FOTO archiwum MOK w Tuszynie.

 Obchody jubileuszu: msza św. celebrowana w intencji ojczyzny, występy tuszyńskich artystów, obecność władz, przedstawicieli instytucji, Pocztów Sztandarowych i mieszkańców – wpisały się w cykl wydarzeń, podczas których w Tuszynie upamiętniliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada 2018r. o godz. 12.00 zaśpiewaliśmy na Placu Reymonta Hymn Państwowy tym samych przystępując do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Wcześniej w roku jubileuszowym zorganizowaliśmy w Tuszynie kilka wydarzeń, które uświetniały i mocno podkreślały 100 lat naszej niepodległości. Z tej właśnie okazji Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie był współorganizatorem Koncertu pt.” A to Polska właśnie w kontuszu i z humorem”, podczas którego 9 września br. na scenie plenerowej usytuowanej na Placu Reymonta w Tuszynie wystąpili m.in. artyści Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncert współfinansowany był przez Fundację Dariusza Stachury ”CANTO PRO CLASSICA”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miejski Ośrodek Kultury  w Tuszynie. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie brała udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół podstawowych „ Do Hymnu” , organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przesłuchanie i nagranie ponad 250 uczniów odbyło się w budynku szkoły 21.09.2018r. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali wówczas Hymn Państwowy, Rotę oraz pieśń Żeby Polska była Polską. Dnia 3 października Tuszyn odwiedzili przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie: pan David Orton Attache ds. Finansów oraz pani Monika Rokicka Zastępca Dyrektora Sekcji Ośrodków Amerykańskich w Polsce. Wizyta była częścią projektu Ambasady „ 100 lat razem: Ludzie, Historia, Przyszłość”, mającego na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polskąa Stanami Zjednoczonymi. W projekt zaangażowało się nasze Gimnazjum nr 1 w Tuszynie. W dniu 19 października 2018r. Stowarzyszenie „Kocham Tuszyn” zorganizowało wydarzenie patriotyczne na Placu Reymonta w Tuszynie. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę zdjęć z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wysłuchać koncertów: Chóru “Wniebogłosy”, Orkiestry Dętej z Tuszyna i Grupy “NIJAK”. W dniu 20 października podczas jubileuszu 60 lecia Rejonowe Koło Pszczelarzy w Tuszynie posadziliśmy na Placu Reymonta 2 lipy z programu 100 lip na 100 lecie odzyskania niepodległości. W piątek 9 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Tuszynie zorganizowała Marsz Niepodległości, podczas którego  Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Tuszynie i mieszkańcy przeszli ulicami naszego miasta podkreślając wagę tego wydarzenia. We wszystkich szkołach w naszej Gminie odbyły się apele, wystawy czy konkursy poświęcone setnej rocznicy. Przed nami jeszcze 2 konkursy organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Tuszynie i Gimnazjum nr 2 w Tuszynie a poświęcone i związane z niepodległą. Konkurs plastyczny – związany z zamkami i pałacami w Polsce i konkurs recytatorski pn.”Niepodległa słowem malowana”, do udziału w których serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież.

Uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zmień wielkość czcionki
Włącz wysoki kontrast