Rezerwaty w Gminie Tuszyn Gmina Tuszyn ze względu na swoje położenie w centrum Polski, leży w naturalnym zasięgu drzew leśnych, dlatego jednym z głównych jej walorów są lasy, które pokrywają ok. 900 hektarów powierzchni gminy. Wyodrębniono w nich dwa rezerwaty przyrody: rezerwat „Wolbórka” i rezerwat „Molenda” oraz kilkanaście pomników przyrody. Rezerwaty utworzone zostały w okresie międzywojennym i znajdują się w obrębie Leśnictwa Tuszyn. Pierwszy z nich ma powierzchnię 37,39 ha i powstał w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu olszowego u źródeł rzeki Wolbórki. Natomiast drugi z rezerwatów – „Molenda” powstał dla zachowania fragmentu pierwotnego lasu mieszanego (fragment dawnej Puszczy Łódzkiej) z jodłą, bukiem i świerkiem, występującymi na granicy swego naturalnego zasięgu. Jego powierzchnia wynosi 147,12 ha i ze względu na swoją bardziej dostępną formę cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców Tuszyna, będąc doskonałym miejscem wycieczek pieszych i rowerowych. Miejscem gdzie można odetchnąć i odpocząć od zgiełku codzienności. Mając odrobinę szczęścia, możemy podczas spacerów poobserwować łosie czy sarny zamieszkujące piękne tuszyńskie lasy.

Warto zobaczyć:

  1. Rezerwat Przyrody „Molenda” jest położony w kompleksie leśnym na północny zachód od Tuszyna, w powiecie łódzkim wschodnim, w województwie łódzkim.
  2. Rezerwat Przyrody „Wolbórka” jest położony w gminie Tuszyn, w powiecie łódzkim wschodnim, w województwie łódzkim. Znajduje się na terenie leśnictwa Tuszyn w okolicy wsi Modlica.
  3. Leśniczówka, ul. Poddębina 7, Tuszyn (Leśnictwo Tuszyn).
  4. Leśniczówka, Garbówek 30, Garbów, (Leśnictwo Szczukwin).
  5. Podleśniczówka, ul. Patok 5a, Żeromin, (Leśnictwo Szczukwin).
Zmień wielkość czcionki
Włącz wysoki kontrast