Rezerwaty w Gminie Tuszyn Gmina Tuszyn ze względu na swoje położenie w centrum Polski, leży w naturalnym zasięgu drzew leśnych, dlatego jednym z głównych jej walorów są lasy, które pokrywają ok. 900 hektarów powierzchni gminy. Wyodrębniono w nich dwa rezerwaty przyrody: rezerwat „Wolbórka” i rezerwat „Molenda” oraz kilkanaście pomników przyrody. Rezerwaty utworzone zostały w okresie międzywojennym i znajdują się w obrębie Leśnictwa Tuszyn. Pierwszy z nich ma powierzchnię 37,39 ha i powstał w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu olszowego u źródeł rzeki Wolbórki. Natomiast drugi z rezerwatów – „Molenda” powstał dla zachowania fragmentu pierwotnego lasu mieszanego (fragment dawnej Puszczy Łódzkiej) z jodłą, bukiem i świerkiem, występującymi na granicy swego naturalnego zasięgu. Jego powierzchnia wynosi 147,12 ha i ze względu na swoją bardziej dostępną formę cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców Tuszyna, będąc doskonałym miejscem wycieczek pieszych i rowerowych. Miejscem gdzie można odetchnąć i odpocząć od zgiełku codzienności. Mając odrobinę szczęścia, możemy podczas spacerów poobserwować łosie czy sarny zamieszkujące piękne tuszyńskie lasy.

Warto zobaczyć:

  1. Rezerwat Przyrody „Molenda” jest położony w kompleksie leśnym na północny zachód od Tuszyna, w powiecie łódzkim wschodnim, w województwie łódzkim.
  2. Rezerwat Przyrody „Wolbórka” jest położony w gminie Tuszyn, w powiecie łódzkim wschodnim, w województwie łódzkim. Znajduje się na terenie leśnictwa Tuszyn w okolicy wsi Modlica.
  3. Leśniczówka, ul. Poddębina 7, Tuszyn (Leśnictwo Tuszyn).
  4. Leśniczówka, Garbówek 30, Garbów, (Leśnictwo Szczukwin).
  5. Podleśniczówka, ul. Patok 5a, Żeromin, (Leśnictwo Szczukwin).