Plac Reymonta w Tuszynie – od zawsze był jednym z ważniejszych miejsc w Tuszynie. Położony w centrum miasta, na którym odbywały się i nadal odbywają najważniejsze, liczne uroczystości miejskie, np. rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Wigilia Miejska czy obchody 550-lecia i 600-lecia Miasta Tuszyna. To tu w 1931 roku ustanowiono krańcówkę z przystankiem tramwaju nr 42 kursującego w latach 1916-1978 z Łodzi do Tuszyna, będącego bardzo ważnym i popularnym środkiem komunikacji. Plac Reymonta zawdzięcza swoją nazwę słynnemu powieściopisarzowi Władysławowi Stanisławowi Reymontowi, który przybył do Tuszyna wraz z rodziną w 1868 roku, mając zaledwie rok. Tu wychowywał się i uczęszczał do szkoły przyszły laureat literackiej Nagrody Nobla. Pobyt w Tuszynie musiał wywrzeć duży wpływ na młodego Reymonta a szczególnie tuszyńskie jarmarki, ponieważ opisał je w powieści „Chłopi”, a nazwał Tuszyn Tymowem. W 60 rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla mieszkańcy Tuszyna postanowili upamiętnić to wydarzenie stawiając na Placu Reymonta pamiątkowy kamień.
Obecnie jego imieniem nazwana jest samorządowa instytucja kultury w Tuszynie, tj. Miejskie Centrum Kultury im. Wł. St. Reymonta w Tuszynie, które organizuje wydarzenia kulturalno-rozrywkowe w Gminie. W latach 1999 – 2019 Gimnazjum nr 2 w Tuszynie również nosiło imię słynnego pisarza. Tuszyn należy do Związku Gmin Reymontowskich. Ciekawą inicjatywą, która przechodnio odbywa się co kilka lat w Tuszynie, jest tzw. „Turniej Gmin Reymontowskich”, w których rywalizują gminy związane z postacią noblisty. Organizowane są wtedy konkursy wiedzy o Reymoncie oraz zawody sportowe. Plac Reymonta w roku 2016 został odnowiony i gruntownie przebudowany, m.in. powstała podświetlana fontanna, nowe ławki oraz umieszczono na nim funkcjonującą dawniej, odrestaurowaną pompę do wody.
Zabytki w gminie Tuszyn:
- Budynki dawnego browaru w Tuszynie, ul. Parkowa 7 (warzelnia, lodownia, magazyn i stajnia).
- Budynek starego młynu w Tuszynie, ul. Żeromskiego 16 (młyn motorowy Szai Przedborskiego).
- Łaźnia w Tuszynie, ul. Źródlana 4.
- Rzeźnia w Tuszynie, ul. Żeromskiego 33.
- Wieża Ciśnień w Tuszynku, ul. Szpitalna 5.
- Wieża w Górkach Dużych, ul. Zielonka 42, Górki Duże
- Dom przy ul. Prusa 10 (przed II wojną światową mieściła się tam centralka telefoniczna)
- Willa Aleksego Wincentego Rżewskiego, ul. Główna, Zofiówka
- Willa Marta, ul. 3-Maja 49 (budynek między Senior VIGOR a budynkiem ZAZ-u)
- Dom Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, ul. Łowicka 12.
- Budynek ZGM ul. Sienkiewicza 34, (zbudowany w latach 30-tych, w okresie wojennym mieścił się tam szpital niemiecki, po wojnie Dzienny Dom Opieki Społecznej, żłobek miejski, a obecnie służy jako dom mieszkalny)
- Pamiątkowy kamień, gdzie stała stara tuszyńska świątynia (plac targowy, przy ul. ks. Ściegiennego)
- Pamiątkowy kamień Reymonta – Plac Reymonta, Tuszyn.
- Budynek ZGM Plac Reymonta 1 (obecnie znajdują się tam: poczta, MOPS oraz mieszkania), w okresie międzywojennym pierwotnie znajdowała się szkoła elementarna oraz sąd grodzki,
- Budynek starej szkoły w Głuchowie – ul. Długa 79, Głuchów.