Cmentarz Zydowski Tuszyn 900x675

Po raz pierwszy od ponad 80 lat oznaczono Cmentarz Żydowski w Tuszynie.

30 listopada 2020 roku minie 81 lat od wyprowadzenia przez hitlerowców, mieszkańców Tuszyna narodowości żydowskiej na pewną śmierć w niemieckich obozach koncentracyjnych. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrwalić i upamiętnić osoby pochowane na  Cmentarzu Żydowskim w Tuszynie. Trudno określić dokładnie datę powstania tego cmentarza, ale należy podkreślić, że jest wielce prawdopodobne, iż Żydzi tuszyńscy byli tam chowani przez kilkaset lat. Jest to więc jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w obecnej, centralnej Polsce. Niestety, 30 listopada 1939 roku cała społeczność żydowska Tuszyna została wyprowadzona z miasta Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, aby później zostać zgładzona w niemieckich obozach koncentracyjnych i aby wszelki ślad po nich zaginął.

Dzięki współpracy wielu instytucji i ludzi dobrej woli, oznaczyliśmy Cmentarz Żydowski w Tuszynie. Po osiemdziesięciu latach, chroniąc to miejsce od zapomnienia, ustawiono na terenie cmentarza kamień i tablicę, przekazującą najważniejszą informację: „W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa pod kierunkiem Pana Macieja Rymkiewicza, który jest koordynatorem programu weryfikacji cmentarzy żydowskich w Polsce, umieścił tak ważną tablicę informacyjną na Cmentarzu Żydowskim w Tuszynie przy ul. Wczasowej.

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotowuje też tablicę informacyjną, która zostanie tam umieszczona w terminie późniejszym. Zdjęcia wykonała Wiktoria Pałatyńska, uczennica klasy 8b ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Tuszynie.

Organizacja “The Friends of Jewish Heritage in Poland” ze Stanów Zjednoczonych zamieściła link opisujący cmentarz żydowski w Tuszynie. Znajdziecie w nim Państwo więcej informacji o cmentarzu żydowskim w Tuszynie w języku angielskim i hebrajskim:  http://jewishheritagepoland.org/tuszyn

Robert Kobylarczyk

OZNACZONO CMENTARZ ŻYDOWSKI W TUSZYNIE
Zmień wielkość czcionki
Włącz wysoki kontrast