Szkoła Podstawowa Nr1 w Tuszynie zorganizowała po raz pierwszy w swojej historii mobilność uczniów ze Słowacji i Anglii w ramach projektu Erasmus+ „Unity 2017”. W dniach od 13 października do 19 października 2019 roku szesnastu uczniów wraz ze szkolnym koordynatorem projektu, panem Robertem Kobylarczykiem oraz czterema nauczycielami z Anglii i Słowacji realizowali zadania projektowe. Pracowaliśmy głównie metodą biograficzną czy też zwaną inaczej metodą dokumentów osobistych ponieważ analizowaliśmy dokumenty opisujące historie życia, listy, notatki,autobiografie, fotografie oraz ustne opowiadania. Uczniowie kooperowali w grupach międzynarodowych brytyjsko-polsko-słowackich podejmując się tworzenia pytań do gry planszowej, którą wyprodukujemy w 2020 roku. W naszej grze zaprezentujemy wybitne osobistości XX wieku. Brytyjczycy przedstawią postać Ireny Sendlerowej, Słowacy – Jana Pawła II, Węgrzy – Henryka Sławika, Czesi – Nicolasa Wintona, a Polacy Jana Karskiego. Wspomaga nas Fundacja Jana Karskiego w Nowym Jorku oraz grafik i twórca gier planszowych, pan Maciej Czaplicki. Odwiedziliśmy Żydowski Instytut Historyczny oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Odbyliśmy pieszą podróż po żydowskiej Warszawie poznając różne wątki historii stolicy Polski. Pani Ellen Mains z USA towarzyszyła nam nieprzerwanie w tej podróży po stolicy kraju aby opowiedzieć historię swojego życia wspominając coroczne wakacje całej rodziny przed Drugą Wojną Światową w Tuszynie. Kto mógł spodziewać się, że Amerykanie mają swoje korzenie w Tuszynie?

Podczas mobilności wszyscy uczniowie zagrali jako pierwsi w Polsce w grę o Janie Karskim w wersji anglojęzycznej. Gra odbyła się we współpracy z Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi, na terenie Parku Ocalałych pod okiem specjalnie wykwalifikowanego edukatora. Odwiedziliśmy też Cmentarz Żydowski w Łodzi tak jak zaproponował Rabin Łodzi Dawid Szychowski.

Przy pomniku Jana Pawła II w Częstochowie Anglicy i Słowacy odkrywali interesujące aspekty wpływu Papieża Polaka na ludzi. Nasi goście poznali słynne słowa Jana Pawła II odczytując je z pomnika; „Jeśli chcemy dowiedzieć się jak płyną dzieje w sercach Polaków, trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca i trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w sercu jego Matki i Królowej.”

Dziękujemy naszym gościom za odwiedzenie naszego pięknego kraju i miasta Tuszyna z jego wyjątkowo bogatą historią.

Szkolny koordynator projektu Erasmus+

Robert Kobylarczyk

Projekt Erasmus + realizowany przez SP nr1 w Tuszynie
Call Now ButtonUrząd Miasta w Tuszynie
Zmień wielkość czcionki
Włącz wysoki kontrast